inspira

 

CEMEX w Polsce dba o bezpieczeństwo nie tylko na terenie swoich zakładów produkcyjnych, ale także w ich najbliższym sąsiedztwie. W tym celu w ramach działalności Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość” organizowane są wydarzenia edukacyjne dla najmłodszych pod nazwą „Uważaj Zuchu na Auta w Ruchu”. Cyklicznie realizowany projekt miał miejsce w listopadzie w Publicznym Przedszkolu z oddziałami zamiejscowymi w Bierawie, gdzie zlokalizowana jest kopalnia kruszyw CEMEX.

Dzięki projektowi „Uważaj Zuchu na Auta w Ruchu” podnoszona jest kwestia poprawy bezpieczeństwa na drogach w miejscowościach, w pobliżu których CEMEX prowadzi swoją działalność biznesową. Mając świadomość zagrożeń, jakie mogą wystąpić przy ruchliwych trasach, którymi transportowany jest surowiec z zakładów, CEMEX propaguje zachowania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Organizowane wydarzenia są skierowane do dzieci ze szkół i przedszkoli.

Spotkanie z dziećmi w Bierawie było podzielone na trzy części. W pierwszej części najmłodsi mieli okazję porozmawiać z funkcjonariuszami lokalnej policji, którzy wyjaśnili, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie dzieci były widzami teatrzyku z udziałem aktora. Dzięki przystępnej formie dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest zachowanie ostrożności na drodze jako pieszy i przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się po ulicy. Na koniec przedszkolaki wzięły udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Spotkanie zwieńczyło wręczenie odblaskowych worków na buty i opasek.

Wydarzenie w Bierawie było ósmym z cyklu spotkań, które odbyły się do tej pory w ramach projektu. W spotkaniach organizowanych w domach kultury lub szkołach i przedszkolach wzięło już udział około 750 dzieci.

Inicjatywa „Uważaj Zuchu na Auta w Ruchu” jest realizowana przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość”. Celem Fundacji jest działanie na rzecz lokalnych społeczności, poprzez wspieranie projektów z zakresu edukacji, sportu, kultury i ekologii, wdrażanych w pobliżu zakładów spółki. Działalność Fundacji opiera się na dwóch filarach – programie wolontariatu pracowniczego oraz konkursie grantowym dla organizacji pozarządowych i instytucji oświatowych.

 

CEMEX w Polsce od 2012 roku organizuje lekcje zrównoważonego rozwoju, skierowane do uczniów liceów ogólnokształcących i techników. W tym roku po raz pierwszy zorganizowana została Akademia Zrównoważonego Rozwoju, stanowiąca rozwinięcie koncepcji lekcji o istotne tematy związane m.in. z gospodarką o obiegu zamkniętym i paliwami alternatywnymi.

Zajęcia podczas Akademii Zrównoważonego Rozwoju prowadzone są w formie innowacyjnych warsztatów opartych o Cykl Kolba, które umożliwiają młodzieży szkolnej zdobycie wiedzy poprzez udział w doświadczeniach. Poprzez moduły prowadzone w formie zajęć grupowych, wspólnych zabaw i przystępnie przygotowanych prezentacji, uczniowie poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia dot. koncepcji zrównoważonego rozwoju, Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, gospodarki obiegu zamkniętego, znaczenia paliw alternatywnych w produkcji cementu itp. Uczestnicy mają możliwość zobaczenia na żywo procesu produkcji cementu poprzez zwiedzanie zakładu.

W Akademii, która została zorganizowana w listopadzie w Cementowni Chełm i Cementowni Rudniki, wzięło udział ponad 80 młodych ludzi z 2 szkół ponadpodstawowych. Kolejne zajęcia w ramach Akademii zaplanowane zostały na rok 2019.

Realizowany przez CEMEX w Polsce projekt Akademii to inicjatywa cykliczna, która jest odpowiedzią na prośby interesariuszy wyrażane w trakcie regularnie prowadzonego dialogu społecznego w Cementowniach CEMEX. Lekcje zrównoważonego rozwoju, a od tego roku Akademia Zrównoważonego Rozwoju, odbywają się od 2012 roku w Cementowni Chełm i od 2016 roku w Cementowi Rudniki. W projekcie wzięło do tej pory udział ponad 400 uczniów, którzy w trakcie spotkań w zakładach CEMEX poznają działalność firmy, inwestycje na rzecz poprawy ochrony środowiska, a także uczą się o idei zrównoważonego rozwoju.

W Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2015-2016, CEMEX zobowiązał się do przeprowadzenia w 2017 i 2018 roku co najmniej sześciu lekcji zrównoważonego rozwoju w swoich cementowniach oraz rozpoczęcia ich organizacji w zakładach kruszywowych. Program będzie konsekwentnie realizowany także w kolejnych latach. Akademia Zrównoważonego Rozwoju to projekt, który jako dobra praktyka będzie wdrażany w krajach Regionu CEMEX Europa.

CEMEX to firma globalna z branży budowlanej, która dostarcza wysokiej jakości produkty oraz usługi Klientom i społecznościom w ponad 50 krajach na całym świecie. CEMEX może się pochwalić bogatą historią zwiększania dobra tych, którym służy poprzez innowacyjne rozwiązania budowlane, ciągłe doskonalenie oraz wysiłki mające na celu promowanie zrównoważonej przyszłości. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cemex.com

Na następny piątek, 23 listopada, zaplanowano najbliższe posiedzenie sesji, wyłonionej w ostatnich wyborach samorządowych, nowej Rady Miasta Chełm, podczas której nastąpi także oficjalne zaprzysiężenie nowego prezydenta Jakuba Banaszka.

Przypomnijmy, że kandydat Zjednoczonej Prawicy wygrał w drugiej turze wyborów, pokonując ubiegającą się o reelekcję Agatę Fisz 457 głosami. Podział mandatów w Radzie Miasta wygląda natomiast tak, że Prawo i Sprawiedliwość ma w niej 8 mandatów, także 8 - związany z byłą Prezydent komitet wyborczy „Postaw na Chełm”, 5 mandatów - Koalicja Obywatelska i 2 - PSL.

Do realnego rządzenia potrzebne będą zatem powyborcze sojusze lub koalicje.

Tymczasem na swoim oficjalnym profilu na popularnym serwisie społecznościowym Prezydent Elekt napisał:

„Drodzy Chełmianie, w przyszłym tygodniu zostanę oficjalnie zaprzysiężony na Urząd Prezydenta Chełma. Ta strona nadal będzie moim jedynym oficjalnym profilem, gdzie będą publikowane informacje dotyczące Chełma oraz mojej działalności społeczno - politycznej. Chciałbym, żeby czas mojej prezydentury był czasem pełnym dialogu i rozmów z mieszkańcami. Wielokrotnie podkreślałem, że nie będę Prezydentem zamkniętym w gabinecie. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek problemy, propozycje, uwagi to proszę o informację. Chciałbym również poinformować, że Urząd Miasta będzie otwarty na Wasze sprawy i inicjatywy, dlatego planujemy wdrożenie wielu innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na sprawną komunikację przy wykorzystaniu najnowszych technologii.Pozdrawiam, Kuba”.

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku prowadzonych działań, zatrzymali "na granicy zielonej", mężczyznę, który przemycał papierosy z Ukrainy do Polski. Na miejscu, przy 37-letnim obywatelu Polski, zabezpieczono kontrabandę o wartości ponad 80 tys. zł.

10 listopada br., funkcjonariusze z Placówki SG w Skryhiczynie, podczas prowadzonych działań w rejonie granicy państwa w pow. chełmskim, zauważyli osobę, która znajdowała się w pobliżu rzeki granicznej Bug. W wyniku podjętej kontroli, ustalono, iż  jest to ob. Polski, który posiadał przy sobie znaczne ilości papierosów. Papierosy znajdowały się w dużych kartonowych pudłach zabezpieczonych przed zamoczeniem czarną folią. Jak ustalili funkcjonariusze, kontrabanda została wcześniej przemycona łodzią pontonową, przez rzekę graniczną Bug z Ukrainy na terytorium Polski. Mężczyzna został zatrzymany a ujawnione przy nim przemycone papierosy o wartości 82 tys. zł zabezpieczone.

W przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze. Zatrzymany ob. Polski  odpowie za przestępstwo skarbowe. Tylko w tym roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, nie dopuścili do wprowadzenia na rynek papierosów pochodzących z przemytu o wartości ponad 13 mln zł.

W najbliższych dniach zakończona powinna zostać przebudowa skweru w pobliżu Cerkwi św. Jana Teologa.

Będzie to kolejne tego typu miejsce, które zyska nowy wygląd oraz lepszą funkcjonalność. Już teraz zobaczyć można nowy układ alejek. Oczywiście na skwerze pojawi się także więcej zieleni. Wkrótce na place budowy powinni wejść także wykonawcy przebudowy parkingu przy Parku Miejskim oraz Placu Dworcowym.

Na oba te zadania miasto pozyskało unijne środki w ramach wielotematycznych projektów.

W drugiej turze wyborów mieszkańcy Chełma wybrali nowego prezydenta tego miasta. Został nim popierany przez PiS Jakub Banaszek. Pokonał on dotychczas urzędującą Agatę Fisz.

Jakub Banaszek zdobył 13 048 głosów, co dało mu 50.89 poparcia. Na jego kontrkandydatkę, Agatę Fisz, zagłosowało 12 591 osób, co daje 49.11 proc. poparcia.

„Kochani, jest tyle spraw, za które chciałbym Wam podziękować. Za wsparcie, za słowa, za wiarę, za emocje, za mobilizację, za uściśnięte dłonie, za rozmowy, za radosne i trudne chwile. Przede wszystkim dziękuję za to, że byliście ze mną. Niezależnie od tego, co działo się wokół byliście. Jesteście wspaniali! Damy radę! Do zobaczenia w lepszym - zmienionym Chełmie!”- napisał na swoim profilu Prezydent Elekt.