inspira

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Dlaczego warto wziąć w nich udział i zagłosować? Choćby po to, by zadbać o opiekę przedszkolną dla swoich dzieci, wybrać tych, którzy decydować będą o naszych pieniądzach i podatkach i tym, jak wyglądać i funkcjonować będzie nasze ukochane miasto. Po to, by walczyć o nowe miejsca pracy, inwestycje sprawiały, że Chełm będzie pięknieć i wciąż dynamicznie się rozwijać. Tak naprawdę każdy powód, by pójść na wybory jest ważny, przekonują organizatorzy akcji Masz Głos, Masz Wybór.

My, za organizatorami tej akcji przedstawiamy swoisty dekalog czyli 10 najważniejszych powodów, dla których warto zagłosować już w najbliższą niedzielę:

1. Żeby było czym dojechać do pracy. Samorządy odpowiadają za komunikację miejską i podmiejską (w tym koleje regionalne). Możesz wybrać osoby, które sprawią, że bez kłopotów dojedziesz do pracy.

2. Żeby wokół dużo się działo. Samorządy odpowiadają za domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Mogą też powierzać organizację imprez kulturalnych i sportowych lokalnym inicjatywom i organizacjom pozarządowym tak, by dobrze odpowiadać na potrzeby mieszkańców Wybrane władze będą decydować czy w domu kultury będą prowadzone tylko warsztaty z szydełkowania czy będą się tam również odbywały koncerty.

3. Żeby dzieci miały zapewnioną opiekę przedszkolną. Na wsiach tylko 50% dzieci w wieku 3-5 lat uczęszcza do przedszkola, w miastach 84%. Pamiętajmy, że część z nich chodzi do przedszkoli niepublicznych. Wybierz osoby, które będą miały wpływ na to, czy Twoje dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu państwowym.

4. Żeby kolejne pokolenia Polaków i Polek miały dostęp do dobrej edukacji. Do gmin należy prawie 12 tysięcy szkół podstawowych, w których uczy się ponad 2 miliony dzieci. Wybierz osoby, które sprawią, że dzieci będą uczyły się języków obcych, spędzały czas w przytulnej świetlicy i nie chodziły do szkoły na trzy zmiany.

5. Żeby wybrać tych, którzy wydają nasze wspólne pieniądze. Samorządy decydują o wydatkowaniu kwoty ponad 2 razy większej od budżetu państwa. Władze lokalne decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie. Zadecyduj o tym, kto wyda tak dużą kwotę.

6. Żeby wziąć sprawy w swoje ręce. W tych wyborach każdy oddany głos jest bardzo ważny. W 2010 roku w części gmin w Polsce o wygranej kandydata zdecydowało tylko kilka głosów, np. w Białej Rawskiej (woj. łódzkie) burmistrz wygrał 2 głosami.

7. Żeby zadbać o swoje zdrowie. Do samorządów należy prawie 500 szpitali, czyli 58% wszystkich placówek w Polsce. Możesz wybrać radnych, którzy będą traktować ochronę zdrowia priorytetowo i przeznaczą na nią wystarczająco dużo pieniędzy.

8. Żeby pieniądze z Unii Europejskiej zostały dobrze wykorzystane. Wybierzmy osoby, które będą wiedziały jak dobrze to zrobić.

9. Żeby później nie narzekać. To właśnie osoby, które wybierzemy będą dla nas pracować przez kolejne lata. To oni zdecydują, w jaki wpływ na życie miasta będą mieć jego mieszkańcy np. jak będą prowadzone konsultacje społeczne, i jak będzie realizowany budżet obywatelski.

10. Bo współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od 1989 roku możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by Polska była dobrze rządzona.

Jesteśmy współodpowiedzialni za Chełm. Mamy głos i mamy wybór. Skorzystajmy z tego. Idźmy na wybory.

Pisaliśmy już wcześniej o trwających od dłuższego czasu pracach projektowych dotyczących rozbudowy Stadionu Miejskiego przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów. Projektanci ze szczecińskiego biura projektowego, które wygrało przetarg na opracowanie koncepcji przedstawili właśnie wizualizacje obiektu po rozbudowie.

Przypomnijmy, że zakres opracowania dotyczy rozbudowy i zadaszenia trybun, oświetlenia stadionu, budowy bieżni lekkoatletycznej itd. Sama budowa będzie podzielona na etapy, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę miasto ustali jej harmonogram.

„Mam nadzieję, że nasz główny miejski stadion stanie się dzięki temu (wliczając wybudowany w ubiegłym roku budynek zaplecza sportowego) obiektem znacznie bardziej funkcjonalnym i przyjaznym różnym dyscyplinom sportu oraz kibicom. Uwzględnione w projekcie zmiany umożliwią też rozgrywanie tam spotkań piłkarskich na wyższych szczeblach ligowych”- powiedziała Prezydent Miasta Chełm Agata Fisz.

Z udogodnień zmodernizowanego stadionu korzystać mają także inne sekcje i kluby sportowe oraz chełmska młodzież.

W najbliższą niedzielę, 21 października, w dniu wyborów samorządowych Urząd Miasta umożliwi osobom niepełnosprawnym, zainteresowanym oddaniem głosu, nieodpłatny transport specjalnym samochodem, który zawiezie je do odpowiedniej obwodowej komisji wyborczej.

Z pomocy magistratu zainteresowani będą mogli skorzystać w godzinach 10.00 – 15.00, a żeby to zrobić należy wcześniej wyrazić swój akces w tej sprawie.

Zgłoszenia przyjmowane są bezpośrednio w budynku Urzędu Miasta Chełm, przy ulicy Lubelskiej 65, w pokoju nr 29 oraz telefonicznie pod numerami: 82 565 45 57 i 82 564 38 89.

Jak poinformował Urząd Miasta prawdopodobnie wiosną rozpocznie się budowa kolejnego zakładu produkcyjnego w chełmskiej podstrefie. Taką informację przekazała magistratowi firma z Lublina, z którą rozmowy prowadzone są od dłuższego czasu. Inwestycja związana będzie z zakładem produkcyjnym z branży tworzyw sztucznych, zaś inwestor już niebawem chce rozpocząć niezbędne procedury związane z realizacją tego projektu.

Urzędnicy poinformowali też, że kilka dni temu odbyło się spotkanie z firmą z Zamościa, która również jest zainteresowana budową w naszym mieście nowego zakładu produkcyjnego. W tym przypadku chodzi o branżę budowlaną, ale inwestor nie określił jeszcze dokładnych terminów ewentualnego rozpoczęcia budowy. Zapowiedział jednak, iż w niedługim czasie złoży wniosek z określeniem powierzchni inwestycji, co umożliwi podjęcie dalszych działań.

Konkretem jest natomiast, o czym poinformował portal inwestycje Chełm, rozpoczęcie budowy nowego zakładu produkcyjnego przez Grupę Recykl.

To lider rynku zagospodarowywania odpadów poużytkowych w postaci zużytych opon, który uzyskał pozwolenie na budowę nowego zakładu produkcyjnego w Chełmie. Spółka wybrała już generalnego wykonawcę I części prac budowlanych, z którym niebawem zawrze umowę. Prace w zakresie m.in. budowy hali produkcyjnej o wartości 9,9 mln zł rozpoczną się w ciągu kilku tygodni i zakończą w marcu 2019 r. Inwestycja będzie wiązać się z wejściem w nowy, perspektywiczny i wysokomarżowy obszar dodatków mineralno-asfaltowych SMA, uzyskiwanych w procesie recyklingu opon, które znajdą zastosowanie m.in. w budowie nawierzchni asfaltowych.

Wydana przez władze miasta Chełm decyzja w zakresie pozwolenia na budowę to wejście projektu w kluczową fazę realizacji, a termin zakończenia prac wyznaczono na 21 marca 2019 roku.

Wybór wykonawcy II części prac (budowa placów i boksów magazynowych, biura oraz dróg wewnętrznych) o zbliżonej wartości nastąpi w najbliższych tygodniach. Powierzchnia zakładu w Chełmie wyniesie 30 tys. m2.

- Otrzymanie pozwolenia na budowę oznacza zakończenie ostatniego ważnego etapu przed startem realizacji obiektu w Chełmie. Niebawem po podpisaniu umowy, wybrany wykonawca rozpocznie I etap prac budowlanych. Firmę, która wykonana pozostałe prace chcemy wybrać do ok. połowy listopada i zakończenia tego etapu spodziewamy się z końcem czerwca 2019 r. Najbliższe kwartały upłyną także pod kątem zamawiania linii technologicznej i maszyn, ale także kontynuacji kolejnych rozmów handlowych z partnerami zainteresowanymi ofertą zakładu. Naszym celem jest sprzedaż min. 30 proc. produkcji na rynkach zagranicznych – mówi Maciej Jasiewicz, Wiceprezes Zarządu Grupy Recykl.

W lipcu br Grupa Recykl osiągnęła porozumienie z jednym z kluczowych kontrahentów - Pro Plast EPP obejmujące prowadzenie wspólnej działalności poprzez spółkę celową (Rekoplast Kompozyt). Zadaniem Recykla będzie dostarczenie podaży surowca oraz zapewnienie przedsięwzięciu zdolności kredytowej. Po stronie Partnera stoi przygotowanie i uruchomienie linii oraz bieżące prowadzenie procesu produkcyjnego i sprzedażowego, czemu w dużym stopniu pomocne będzie Jego wieloletnie doświadczenie i zdobyte know how.

- Podtrzymujemy nasze plany startu produkcji w nowym obiekcie w Chełmie w ostatnich miesiącach 2019 roku. Podkreślmy także, iż w I połowie przyszłego roku rozpocznie działalność operacyjną nowa spółka produkująca wyroby gotowe w oparciu o granulat gumowy. Zamówiliśmy już linię technologiczną i niezbędne zasoby produkcyjne. W wariancie konserwatywnym liczymy na wzrost EBITDA o milion zł w pełnym roku, tj. 2020 – dodaje Maciej Jasiewicz.

Chełmski magistrat poinformował o rozpoczęciu II naboru zgłoszeń lokalizacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest od osób fizycznych w ramach realizacji projektu pn. „System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020.

Nabór Zgłoszeń lokalizacji będzie trwał od dnia 17.10.2018 r. do dnia 30.11.2018 r.Realizacja projektu obejmować będzie działania związane z demontażem, odbiorem, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych. Wszystkie informacje dotyczące naboru wniosków oraz realizacji ww. projektu można uzyskać we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta oraz na stronie http://www.azbest.lubelskie.pl

Druki Zgłoszeń lokalizacji oraz Oświadczenia  można pobrać ze strony: http://www.azbest.lubelskie.pl  – Zakładka Usuń azbest – Przewodnik Krok pop kroku.
Jednocześnie informuję, że osoby zakwalifikowane w niniejszym naborze uzyskają wsparcie w roku 2019 po realizacji Zgłoszeń lokalizacji w ramach I naboru. Z uwagi na ważność umów z firmami usuwającymi azbest do końca roku 2019, proces ten będzie przebiegał płynnie, bez opóźnień.

Policjanci z drogówki w wyniku pościgu zatrzymali przedwczoraj 40-letniego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna uciekając przed funkcjonariuszami w pewnym momencie porzucił swoje auto kontynuując dalej ucieczkę pieszo. Jednak nie przeszkodziło to policjantom w jego zatrzymaniu. Jak się okazało miał zakaz prowadzenia pojazdów, a tablice rejestracyjne samochodu pochodziły z innego pojazdu.

Patrol z chełmskiej drogówki w miejscowości Brzeźno zwrócił uwagę na samochód marki Subaru, którego kierowca przy normalnej przejrzystości powietrza korzystał ze świateł przeciwmgłowych. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Jednak kierowca nie zareagował na dawane do zatrzymania sygnały i pojechał dalej. Policjanci ruszyli za nim. W miejscowości Pławanice porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Policjanci udaremnili dalszą ucieczkę zatrzymując go. Był to 40-letni mieszkaniec Chełma. Okazało się, że mężczyzna ma zakaz prowadzenia pojazdów, a tablice rejestracyjne, z których korzystał pochodzą z innego samochodu.

Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, jak też niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.