inspira

Biednie, coraz biedniej...

piątek, 16 marzec 2018 08:58 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Województwo lubelskie znalazło się na wśród najbiedniejszych regionów Unii Eurpejskiej – tak wynika z danych Eurostatu za 2017 rok.

Wśród 21 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej znalazło się aż pięć polskich województw – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Czary goryczy dopełnia fakt, że najuboższym z nich jest nasze - województwo lubelskie. Jak podaje Eurostat PKB na mieszkańca w naszym województwie wynosi zaledwie 47 proc. średniej unijnej.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze takie niepokojące dane o naszym regionie. W sierpniu ubiegłego roku Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przygotował analizę rozwoju średnich miast dla Ministerstwa Rozwoju. Wynika z nich, że niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe, a w pierwszej dwudziestce miast zagrożonych zapaścią znalazły się Chełm, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw i Biłgoraj.

Jak wynika z analizy w miastach tych występuje bardzo duże nasilenie problemów społeczno-gospodarczych, które doprowadzić mogą do poważnych kłopotów.

Skomentuj