inspira

Dr Puławski "zgrillowany" przez IPN

piątek, 15 czerwiec 2018 09:11 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dr Adam Puławski odchodzi z IPN. Trzy dni temu chełmski historyk i regionalista złożył wypowiedzenie z placówki, w której pracował od wielu lat.

Kilka miesięcy temu Puławski został odsunięty od badań naukowych, ponieważ książka jego autorstwa o relacjach polsko – żydowskich ("W obliczu Zagłady. Rząd RP na Uchodźstwie, Delegatura Rządu RP na Kraj, ZWZ-AK wobec deportacji Żydów do obozów zagłady (1941–1942)") nie spodobała się władzom Instytutu. „To była klasyczna decyzja polityczna” – mówił historyk, w którego obronę i wsparcie zaangażowało się całe środowisko historyków (ponad 130 osób), w tym tak znane nazwiska, jak Norman Davies czy Timothy Snyder. Poza odsunięciem od badań chełmski historyk musiał tłumaczyć się ze swoich wypowiedzi dla mediów.

Pod koniec lutego dr. Adama Puławskiego, został przesunięty z Biura Badań Historycznych w IPN do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, co faktycznie stanowiło degradację Puławskiego, który mówił wprost o „politycznym grillowaniu”. Poza zmianą stanowiska, Puławskiemu zmieniono godziny pracy, które utrudniały dojazd do Lublina z Chełma, gdzie wciąż mieszka historyk. Naukowiec złożył wypowiedzenie 12 czerwca, zatem od 30 września br. nie będzie już pracownikiem Instytutu.

Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej potwierdził, że dr Puławski złożył wypowiedzenie, ale do tej pory nie skomentował tej sytuacji.

Foto: Adam Puławski, profil facebookowy

Skomentuj