inspira

Film o Dyrekcji na początku października

czwartek, 20 wrzesień 2018 09:02 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na 4 października, zaplanowano premierę filmu dokumentalnego Grażyny Stankiewicz o chełmskim osiedlu Dyrekcja. Uroczystą premierę obrazu zaplanowano w Chełmskim Domu Kultury.

Ostatecznie film dokumentalny, w którym znajdą się także fabularyzowane fragmenty z udziałem chełmian wyłonionych w castingach trwać będzie około 20 minut i przedstawia bogatą historię jednego z najstarszych i najbardziej popularnych chełmskich osiedli. O genezie jego powstania w okresie międzywojennym oraz losach późniejszych, architekturze i ludziach opowiedzą dwaj bohaterowie produkcji kolejarz i architekt. Będą też oczywiście wypowiedzi mieszkańców Dyrekcji oraz znanych i cenionych regionalistów i historyków, w tym np. Zbigniewa Lubaszewskiego. W filmie zobaczymy także Marcina Wrońskiego, który akcję swojej powieści „Czas Herkulesów” umieścił właśnie w przedwojennym Chełmie, a której akcja częściowo rozgrywa się w tej dzielnicy. Autorzy zapowiadają sporo wspomnień, archiwalnych dokumentów i zdjęć, które pochodzą głównie z prywatnych zbiorów mieszkańców Chełma.

Część budżetu filmu pochodzi ze środków UM Chełm, a obraz ma promować nasze miasto na antenie telewizyjnych stacji ogólnopolskich.

Skomentuj