inspira

Plac Dworcowy zyska nowe oblicze

poniedziałek, 01 październik 2018 11:09 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Urząd Miasta poinformował właśnie o pozyskaniu unijnych środków na przebudowę Placu Dworcowego przy kolejowym dworcu Chełm Główny.

Podpisana już została umowa na dofinansowaniu, gotowy jest już projekt inwestycji i pozwolenie na budowę, a w ubiegłym tygodniu nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na wykonawcę.

Zakres przebudowy obejmie nawierzchnie ulic, chodniki, większe parkingi, zagospodarowanie zieleni, oświetlenie, małą architekturę oraz budowę ścieżki rowerowej, która połączy się ze ścieżkami wzdłuż całej ul. Kolejowej. Plac Dworcowy zyska także zabytkowy parowóz, który zostanie odpowiednio wyeksponowany. W nocy masywną bryłę lokomotywy podkreśli iluminacja, przez co plac stanie się kolejnym niezwykłym miejscem w naszym mieście.

Pomysł ustawienia, a w zasadzie przeniesienia zza budynku dworca, parowozu jest swoistym nawiązaniem do bogatej kolejowej historii Chełma. Dlatego oprócz tablicy informującej o parowozie, powstanie tam miejsce, gdzie każdy mieszkaniec miasta i turysta będzie mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, łącznie z informacją o jednej z największych inwestycji kolejowych międzywojennej Polski – budową osiedla „Dyrekcja”.

Skomentuj