inspira

Podziemia kredowe hitem turystycznym!

piątek, 12 październik 2018 08:56 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chociaż do końca roku pozostało jeszcze sporo czasu, Chełmskie Podziemia Kredowe, jedna z największych turystycznych atrakcji naszego miasta, zanotowały prawdziwy rekord odwiedzin. Przez pierwszych dziewięć miesięcy bieżącego roku odwiedziło je niemal 25 tysięcy turystów.

Wszystko wskazuje więc na to, że ten rok będzie pod tym względem rekordowy, a dotychczasowy wynik odwiedzin zostanie z nawiązką pobity. By zrozumieć skalę i różnicę zainteresowania Chełmem i jego turystyczną perłą należy cofnąć się do roku 2007, kiedy to Ducha Bielucha odwiedziło około 18 tysięcy osób.

Jak udało się nam ustalić, miejsce może już wkrótce być jeszcze bardziej atrakcyjne dla zwiedzających. Miasto planuje bowiem modernizację, która polegać będzie m.in. na połączeniu podziemi kredowych z piwnicami dawnego ratusza. Byłoby to znacznym urozmaiceniem podziemnej trasy i kolejną atrakcją turystyczną miasta.

Zabytkowa kopalnia kredy to unikatowy na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy wykutych w skale kredowej, której złoża zalegają obficie pod powierzchnią miasta. Ciągną się one pod całym Starym Miastem na kilku kondygnacjach.

Wydobycie kredy do celów gospodarczych miało miejsce już w średniowieczu. Chełmianie czerpali znaczne zyski z tej działalności. Wydobycie przerwano w XIX w., kiedy wydrążone chodniki zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. W latach 70. XX w., po przystosowaniu wybranych fragmentów korytarzy do potrzeb turystycznych, udostępniono do zwiedzania trasę turystyczną, która stanowi obecnie największą atrakcję miasta i regionu, przyciągając licznych turystów z kraju i zagranicy.

 

Skomentuj