inspira

Miasto zapyta mieszkańców o wiadukt przy Lubelskiej

piątek, 12 październik 2018 08:57 Dział: Miasto
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Urząd Miasta Chełm opublikował pierwsze wizualizacje wiaduktu, który mógłby powstać przy ulicy Lubelskiej, na newralgicznym dla kierowców odcinku od ronda przy Kamenie do parku wodnego. Zanim jednak inwestycja na dobre wystartuje urzędnicy chcą zapytać mieszkańców o to, czy chcą takiego rozwiązania.

Zarząd Dróg Miejskich ma już wstępną wersję koncepcji przebudowy uciążliwego przejazdu kolejowego w ul. Lubelskiej. Miejsce to, o czy nie trudno naocznie się przekonać, codziennie powoduje powstawanie dużych korków, a zamykany bardzo często przejazd irytuje niejednego kierowcę. Pewien czas temu miasto zleciło ZDM wszczęcie procedury zmierzającej do określenia, czy możliwa jest przebudowa tego miejsca. Opracowanie związane było z perspektywą ubiegania się o zewnętrzne wsparcie w realizacji inwestycji, w tym udziału kolei.

- Jest to na razie koncepcja, która szczegółowo analizujemy i nie wykluczone, że wymagać będzie jeszcze pewnych korekt – mówi Krzysztof Tomasik dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie – Jasne jest jednak, iż projektanci widzą taką możliwość w postaci konstrukcji wiaduktu nad torami. Rozwiązanie umożliwi przebieg ulic obok wiaduktu, a tym samym normalnego funkcjonowania obiektów położonych przy tym odcinku ul. Lubelskiej. Naszym założeniem jest aby budowa nie wymagała rozbiórek zamieszkałych domów.

Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia określony został na około 20 milionów złotych. To niemało. Ale biorąc pod uwagę fakt, iż znaczna część środków mogłaby pochodzić z dofinansowania, daje pewną szansę na realizację inwestycji. Władze Chełma wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich dokładnie analizują przedstawioną przez projektantów koncepcję. Szacowane są poszczególne koszty składowe, konieczność nabycia dodatkowych gruntów, rozwiązań drogowych itd. Koncepcja trafi najprawdopodobniej także do kolejarzy, którzy ocenią ją pod kątem własnej infrastruktury i możliwości uwzględnienia w projektach.

- Koszty nie są małe ale nie są też zaporowe. Przecież przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach Chełma, na którą pozyskaliśmy unijne dofinansowanie, to koszt przeszło 140 milionów złotych, a już realizujemy ten projekt – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz – To niewątpliwie śmiałe przedsięwzięcie, ale zdecydowanie pozytywnie wpłynęłoby na przejezdność ulicy Lubelskiej i bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Po dokonaniu dokładnej analizy, postaramy się przedstawić więcej szczegółów na temat projektu. Chcielibyśmy także opracować graficzny model obiektu, aby każdy mógł się z nim zapoznać.

Skomentuj