netspeed

Podczas niedzielnych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości nie zabrakło także uczestnictwa MDK.

Na specjalnym stoisku "Dzieci dla Niepodległej" rozdawano okolicznościowe pamiątki. W ręce chełmian trafiło m.in. około pół tysiąca baloników, kilkaset wiatraczków i około setki chorągiewek. Te ostatnie otrzymywali ci, którzy poczęstowali się rogalikiem upieczonym przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich i znaleźli w nim patriotyczne hasło premiowane właśnie biało-czerwoną chorągiewką. Patriotycznymi upominkami nagradzane były też osoby, które zgłosiły się do stoiska w strojach z epoki.

Ponadto na stoisku "Dzieci dla Niepodległej" można było pomalować sobie twarz  i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pocztówką dawnego Chełma.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie w dniach 25-28 października br. była gospodarzem XXXII Forum Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Parlamentu Studentów RP. Z tej okazji uczelnia gościła przedstawicieli Samorządów Studenckich z całej Polski.

Uczestnicy podczas obrad i spotkań dzielili się własnymi doświadczeniami i pogłębiali wiedzę dotyczącą uczelnianych jednostek samorządowych. W programie Forum odbyły się panele szkoleniowe, debata z kandydatami na funkcję Przewodniczącego PSRP oraz obrady i sprawozdanie z działalności FPWSZ. Odbyto także wiele dyskusji na temat wchodzącej w życie Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ważną częścią spotkania było zwiedzanie przez uczestników Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie. Integracji służyło m.in. zwiedzanie Podziemi Chełmskich oraz spotkania kuluarowe.

Całość zjazdu honorowym patronatem objęli JM prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, Rektor PWSZ w Chełmie, Senator RP Józef Zając, Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek oraz Prezydent Miasta Chełm Agata Fisz.

W ubiegłym tygodniu. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmie.

Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym odśpiewanym przez Chór UTW oraz wszystkich zgromadzonych gości. Nie zabrakło także wspólnie odśpiewanego Gaudeamus Igitur. Wykład inauguracyjny pt. „Polscy wynalazcy i ich wkład w rozwój światowego postępu” wygłosił prof. dr hab. Józef Zając – Senator RP.

Jak co roku UTW proponuje swoim studentom bogatą ofertę warsztatów, wykładów, lektoratów języków obcych oraz zajęcia sportowe. Program studiów jest też uzupełniany propozycjami wyjazdów grupowych, wycieczek krajoznawczych i spektakli teatralnych.

Ogólnopolski Tydzień Kariery odbywa się corocznie w całym kraju i przyciąga swoją ofertą młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną a także studentów i absolwentów. Oferta inicjatyw jest bardzo bogata – od wykładów zawodoznawczych, zajęć o rynku pracy, seminariów tematycznych, warsztatów z umiejętności miękkich, po Giełdy Zawodów czy Targi Edukacyjne. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie w tym roku w ramach OTK miała okazję przedstawić swoją ofertę podczas „Giełdy zawodów” w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Zainteresowanej młodzieży było wiele, najczęściej dopytywali o kierunki mechaniczne i pielęgniarstwo.

Drugą ciekawą inicjatywą PWSZ w Chełmie w ramach OTK były warsztaty dla studentów pt. „Stres – przyjaciel czy wróg”. Spotkanie prowadzili zaproszeni goście, specjalistki rynku pracy P. Eliza Mazurek oraz P. Karolina Lalka-Sobczuk z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Chełmie. Wykład zaskoczył studentów, gdy okazało się, że stres ma swoje dobre strony, że często mobilizuje i współpracuje z nami, a niejednokrotnie ratuje życie.
Słuchacze zapragnęli kontynuacji tak ciekawego tematu, więc mamy nadzieję na kolejne spotkanie z naszymi gośćmi.

W ubiegłym tygodniu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie promowała swoje osiągnięcia i ofertę na 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Na stoisku PWSZ w Chełmie pracownicy i studenci Pilotażu prezentowali ofertę związaną ze specjalnościami lotniczymi. Wyjątkową atrakcją naszego stoiska był śmigłowiec Robinson R44.

Impreza zgromadziła tłumy pasjonatów lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki i techniki. Zobaczyć oni mogli śmigłowce, samoloty, bezzałogowce i inne konstrukcje latające. Impreza była niezwykłym doświadczeniem zarówno dla wystawców, zaproszonych gości jak i osób odwiedzających, zafascynowanych lotnictwem.

W dniach 7-8 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Samorząd terytorialny w systemie bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej".

Było to już czwarte spotkanie naukowe z ramach cyklu monograficzno-konferencyjnego - Studia na samorządem terytorialnym Europy Środkowo-Wschodniej. Uroczystego otwarcia obrad dokonał prof. dr hab. Józef  Zając, Senator RP,  Prorektor ds. studenckich. Współorganizatorami tegorocznej konferencji były - oprócz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - uczelnie z Ukrainy: Prikarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza oraz Uniwersytet im. Alfreda Nobla w Dniprze, jak również Samorząd Miasta Chełm i Chełmskie Towarzystwo Naukowe.

Prelegenci zaprezentowali referaty dotyczące różnych wymiarów bezpieczeństwa lokalnego i bezpieczeństwa państwa, począwszy do aspektów prawnych, społecznych, finansowych, po ekologiczne i militarne. Po zakończeniu konferencji rozpoczęły się prace nad przygotowaniem recenzowanej monografii z zakresu bezpieczeństwa. Jej wydanie planowane jest w październiku 2019 roku.