netspeed

W ubiegłym tygodniu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie promowała swoje osiągnięcia i ofertę na 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Na stoisku PWSZ w Chełmie pracownicy i studenci Pilotażu prezentowali ofertę związaną ze specjalnościami lotniczymi. Wyjątkową atrakcją naszego stoiska był śmigłowiec Robinson R44.

Impreza zgromadziła tłumy pasjonatów lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki i techniki. Zobaczyć oni mogli śmigłowce, samoloty, bezzałogowce i inne konstrukcje latające. Impreza była niezwykłym doświadczeniem zarówno dla wystawców, zaproszonych gości jak i osób odwiedzających, zafascynowanych lotnictwem.

W dniach 7-8 października br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Samorząd terytorialny w systemie bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej".

Było to już czwarte spotkanie naukowe z ramach cyklu monograficzno-konferencyjnego - Studia na samorządem terytorialnym Europy Środkowo-Wschodniej. Uroczystego otwarcia obrad dokonał prof. dr hab. Józef  Zając, Senator RP,  Prorektor ds. studenckich. Współorganizatorami tegorocznej konferencji były - oprócz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - uczelnie z Ukrainy: Prikarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza oraz Uniwersytet im. Alfreda Nobla w Dniprze, jak również Samorząd Miasta Chełm i Chełmskie Towarzystwo Naukowe.

Prelegenci zaprezentowali referaty dotyczące różnych wymiarów bezpieczeństwa lokalnego i bezpieczeństwa państwa, począwszy do aspektów prawnych, społecznych, finansowych, po ekologiczne i militarne. Po zakończeniu konferencji rozpoczęły się prace nad przygotowaniem recenzowanej monografii z zakresu bezpieczeństwa. Jej wydanie planowane jest w październiku 2019 roku.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały się nowym partnerem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Umowę o współpracy w zakresie kształcenia pilotów podpisano podczas wczorajszej, uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego chełmskiej uczelni.

"Jest ogromne zapotrzebowanie rynku na pilotów, których kształcimy - mówi rektor uczelni, profesor Arkadiusz Tofil. - Polskie Linie Lotnicze LOT zwróciły się do nas z propozycją utworzenia specjalnej grupy, która będzie otoczona patronatem i jednocześnie w jej ramach będą oferowane dodatkowe elementy w procesie kształcenia dedykowane pracy w PLL LOT".

Przypomnijmy, że w podobnym zakresie PWSZ współpracuje już z Wizz Air oraz Enter Air.

Dla studentów oznacza to praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie, łatwiejsze uzyskanie licencji pilota zawodowego i komfort na rynku pracy, gdyż to pracodawca zabiega o pracownika już na etapie studiów.

Gratulujemy!

W minioną niedzielę, 7 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Uroczystość poprzedziła msza święta w Bazylice p.w. NNMP w Chełmie odprawiona w intencji studentów i całej społeczności akademickiej.

Oficjalną część inauguracji roku akademickiego otworzył JM Rektor PWSZ w Chełmie – Prof. nzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, który powiedział:

„Początek roku akademickiego to bardzo ważny i wyjątkowy moment, szczególnie dla studentów pierwszego roku. Dziś rozpoczyna się zupełnie nowy etap w Waszym życiu. To czas, realizowania swoich marzeń, rozwoju osobistego i dążenia do osiągnięcia życiowych celów. Jestem przekonany, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie to miejsce, które Wam to umożliwi i pozwoli rozwinąć skrzydła. Wszystkim, którzy dziś rozpoczynają nowy rok akademicki, życzę przede wszystkim wiary w siebie, wytrwałości oraz owocnej nauki.”

Po uroczystym odśpiewaniu pieśni Gaude Mater Polonia, odbyła się immatrykulacja studentów I roku oraz wręczenie indeksów. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska.

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt, który odbędzie się w sobotę 6 października w godz. 11:00-14:00 na chełmskim deptaku. Współorganizatorami imprezy są Chełmska Straż Ochrony Zwierząt oraz chełmskie Schronisko dla Zwierząt.

Podczas festynu będzie wiele działań, które mogą zainteresować miłośników zwierząt. Swoje stanowisko edukacyjne otworzy chełmski ośrodek Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Będzie można porozmawiać z lekarzem weterynarii i zwierzęcym behawiorystą. Będzie specjalna strefa dla dzieci utworzona przez Galerię Dziecięcą Pokusa i firmę Świat Rozrywki. Będą występy artystyczne oraz wiele różnych konkursów. Chętni będą mogli poznać tajniki przygotowania mat węchowych. Uczestnicy festynu będą mogli spróbować zupę dyniową przygotowaną przez Annę Wyczyńską - społecznika roku 2017, wziąć udział w loterii fantowej. Swoje muzyczne hity przedstawi Krzysztof Matera, będzie także "strongmanik race" przygotowany przez Macieja Gorczycę. Scena będzie dostępna dla wszystkich, którzy zechcą na niej zaprezentować swojego zwierzaka.
Podczas festynu odbędzie się happening w ramach ogólnopolskiej akcji "Zerwijmy łańcuchy". Chełm będzie jednym z trzech miast w województwie, które przystąpiły do akcji. Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem psy nie mogą być trzymane na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być mniejsza niż 3 metry. Organizatorzy zwracają się z apelem by osoby, które zauważą w swym otoczeniu jakieś nieprawidłowości z tym związane, powiadomiły ich o tym fakcie. Gwarantują pełną dyskrecję i zapewniają, że ich interwencja będzie delikatna, ale skuteczna.
Organizatorzy będą także oczekiwać na osoby, które przekażą karmę, ciepłe koce lub inne przedmioty niezbędne dla bezdomnych zwierząt. Będzie także prowadzona zbiórka pieniędzy na potrzeby organizacji prozwierzęcych, co z pewnością pozwoli zwierzętom przetrwać trudny, zimowy okres.

Program festynu będzie przygotowywany do niemalże ostatnich chwil, wszystkich zainteresowanych zapraszamy na profile organizatorów na Facebooku.

Dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie już 12 października zapraszają na IV Zjazd Absolwentów tej popularnej w Chełmie placówki. Spotkanie połączone będzie z jubileuszem 60-lecia Szkoły.

W programie uroczystości znalazła się msza święta w kościele p.w. Świętego Ducha, spotkania klasowe w budynku szkoły, poczęstunek oraz uroczysty bal, który odbędzie się w Hotelu Edels.

Organizatorzy wciąż jeszcze zapraszają serdecznie wszystkich niezdecydowanych. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 82 563 18 91.

My także zapraszamy.