inspira

Już w najbliższy piątek, 16 listopada o godzinie 19.00, w sali widowiskowej wystąpi Stare Dobre Małżeństwo.

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Najnowsza płyta SDM zatytułowana Blizny czasu jest kolejną intymną opowieścią lidera grupy, wysnutą z wnikliwych obserwacji samego siebie. Powstałą w zgodzie z własnym sumieniem artysty oraz wedle subiektywnych kanonów mądrości i piękna. Poza wszelkim możliwym wpływem i opiniotwórczym obiegiem.

Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych.

Zapraszamy wszystkich do udziału w pierwszej edycji Otwartego Dyktanda Bibliotecznego „Spisz się!” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów wszystkich szkół Miasta Chełm, powiatu chełmskiego, włodawskiego, krasnostawskiego oraz osób dorosłych. Organizacja wydarzenia wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I Otwarte Dyktando Biblioteczne to wyjątkowy projekt edukacyjny, w którym rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie jest okazją do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi.

Osoba, która najlepiej napisze dyktando otrzyma nagrodę główną - tablet.

Udział w dyktandzie można zgłosić do dnia 27.11.2018 r.:

 poprzez formularz zgłoszeniowy, 

osobiście lub telefonicznie - Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie ul. H. Wieniawskiego 15, Wydział Centrum Zastosowań TIK pok. nr 4, tel. 82 562 24 81.

Coroczną tradycją Strzechy u Wojciecha jest zaduszkowy koncert Marka Dyjaka. W tym roku artysta ponownie zaśpiewa w lokalu w tzw. pełnym składzie, z towarzyszeniem wspaniałych muzyków.

Wraz z Markiem Dyjakiem w Chełmie pojawią się: Jerzy Małek - trąbka, Marek Tarnowski - akordeon, instrumenty klawiszowe, Michał Jaros – kontrabas i Mateusz Modrzejewski - perkusja. Nad nagłośnieniem koncertu w zaduszkowym klimacie będzie czuwał Lech Pukos.

Koncert odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 listopada, o godzinie 19.00. Bilety można nabywać bezpośrednio w lokalu, ilość miejsc ograniczona.

 

Już dziś DKF Rewers pokaże najnowszy film dokumentalny Konrada Szołajskiego "Dobra zmiana".

Jak wygląda życie Polaków w czasach w „dobrej zmiany”? Dokonujemy analizy przez obserwację dokumentalną. Bohaterki to kobiety, reprezentujące dwie strony politycznego podziału naszej kraju. Przyglądamy się ich codziennemu życiu i aktywności społecznej, żeby zrozumieć skąd biorą się różnice. Uważnie śledzimy przebieg procesu, w którym uczestniczą nasze protagonistki, poświęcając Polsce swój czas i energię. Łączy je patriotyzm, ale dla Marty ma on odcień narodowy i katolicki, dla Tity – europejski i liberalny.
Film jest ich intymnym portretem. Ale jednocześnie to społeczny dokument o dzisiejszej Polsce.

Przez kilkanaście miesięcy towarzyszymy bohaterkom z naszą kamerą – zarówno w ich domach jak i podczas działań politycznych. Jesteśmy obecni wszędzie, na zamkniętym spotkaniu KOD-owców, jak i na pilnie strzeżonym mitingu aktywistów klubów Gazety Polskiej – z udziałem Antoniego Macierewicza i prezydenta Dudy. Próbujemy dostrzec, jak zmienia się ich życie, pod wpływem toczących się przemian. W jakim stopniu polityka wpływa na ich losy? Czy jeszcze możliwy jest kompromis, który przyniesie pokój i współpracę, czy też sytuacja zaostrzy się jeszcze bardziej - jak mówią pesymistyczne prognozy? Nie oceniamy naszych postaci, po prostu podążymy za nimi i próbujemy zrozumieć - jak to możliwe, że tak bardzo różnią się od siebie.

Początek seansu w CKF Zorza o godzinie 18.00. Gościem spotkania będzie reżyser filmu Konrad Szołajski.

Ostatni październikowy weekend w Chełmie należał będzie do teatru. Już po raz szósty na scenie Chełmskiego Domu Kultury zaprezentują się zaproszone grupy teatralne. Jak co roku staramy się aby repertuar OSPTy był różnorodny. Dotychczas podczas Spotkań naszymi goścmi byli: Teatr Ludowy ze Lwowa, Teatr AA Vademecum z Wiednia, Teatr Amatora z Biłgoraja, Teatr CoMeta z Warszawy, Teatr Przedmieście z Rzeszowa, Teatr From Poland z Częstochowy, Teatr Fredreum z Przemyśla, Teatr Es z Siedlec, Julia Szachewicz z Warszawy, Mateusz Nowak z Lublina, teatr OKO z Rudy Huty.

W tym roku podczas inauguracji zobaczymy widowisko muzyczno-teatralne „Pardon To Tu?”, które miało premierę podczas letniego Festiwalu Kolory Muzyki. Tym razem spektakl będzie można obejrzeć siedząc wygodnie w fotelu na sali widowiskowej Chadeku.

W sobotę przygotowano dwie propozycje:

- O godzinie 16.00 zapraszamy na spektakl Teatroterapii Lubelskiej pt. „Opera Kartoflana” w reżyserii Marii Pietruszy Budzyńskiej. Sens „Opery Kartoflanej” opiera się na pozornie sprzecznej logice hiphopowych tekstów piosenek o włączającym wyłączaniu ludzi, którzy z racji niespełnionej normy dostali się w tryby złożonej maszyny pomocy społecznej i opieki.

- O godzinie 19.00 zobaczymy spektakl „Kobiety których nie ma” , jego kanwę stanowi 14 piosenek Agnieszki Osieckiej, wyśpiewanych trzema wyjątkowymi głosami z towarzyszeniem fortepianu. To poetycka podróż do głowy i serca kobiety, do jej wnętrza.

Niedziela będzie należała do Teatru Animagia z Żytna, który przyjedzie do nas ze spektaklem „Karczma pod białym łabędziem” w reżyserii Michała Zaskórskiego. Spektakl jest alegoryczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku.

Kinga Konik, artystka z pracowni plastycznej „Color Wheel” Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, została laureatką XXI Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Na konkurs Kinga wykonała kompozycję graficzną w technice linoryt barwny na płytę traconą.

Na biennale nadesłano ponad 10000 prac z 45 krajów. Były to prace w różnych technikach, takich jak: linoryty, papieroryty, ikonografie, kolografie, litografie, serigrafie, akwaforty i akwatinty. Przy tak dużej konkurencji, tym większy jest sukces Kingi. Warto przypomnieć, że nie pierwszy. Młoda artystka w ubiegłym roku została także laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego „Grafika 2017 Lublin”. Swoje prace Kinga tworzy pod kierunkiem artysty plastyka Elżbiety Krzywickiej, prowadzącej w MDK pracownię „Color Wheel”.

Organizowane od 40 lat biennale, jest liczącym się na świecie konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży. Reguły konkursu i wymagania warsztatowe są nie lada wyzwaniem nie tylko dla uczestników, ale także dla nauczycieli. Grafika nie należy do najłatwiejszych dziedzin sztuki. Oprócz plastycznej wrażliwości i sprawności manualnych wymaga także znajomości warsztatu, technicznej dyscypliny,większego skupieni, precyzji i cierpliwości.