inspira

ChDK zabaluje

wtorek, 27 marzec 2018 09:01 Dział: Kultura
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dwóch początkowych dniach kwietnia (7 i 8 kwietnia) na deskach Chełmskiego Domu Kultury królować będzie balet. Wszystko za sprawą dwóch spektakli przygotowanych przez amerykańską grupę baletową Ballet Magnificat!

Ballet Magnificat to założony w 1986r. amerykański zespół baletowy z Jackson, w stanie Missisipi, wystawiający swoje spektakle na całym świecie. Zespół łączy ze sobą balet tradycyjny z nowoczesnym, mieszając ze sobą również elementy tańca żydowskiego, celtyckiego i jave, tworząc niezwykłą mozaikę tańca na najwyższym poziomie. Tak więc to o wiele więcej niż balet! Spektakle zespołu łączą wirtuozerię tańca z głębokim, poruszającym przesłaniem, co stanowi o wyjątkowości zespołu. Spektakle są dostępne dla osób w każdym wieku. 

Niesłabnąca popularność i doskonała reputacja międzynarodowych występów Ballet Magnificat pozwoliła mu na stałe zająć miejsce w sercach polskich widzów.  Zespół od 10 lat ma grono zagorzałych wielbicieli w Polsce doceniających taneczny perfekcjonizm artystów. Do tej pory artyści wystąpili dla około 12 milionów widzów na całym świecie, występując ze swoimi spektaklami dla wielotysięcznych publiczności w Stanach Zjednoczonych, Brazylii czy Chinach, jak i dla mniejszych publiczności w Hondurasie, Kostaryce, Filipinach, Izraelu i wielu innych krajach. W Europie występowali m.in. w Mediolanie, Berlinie, Pradze, Zagrzebiu, Kijowie, St. Petersburgu i Moskwie. Artyści są nieustannie w drodze i wystawili swoje spektakle w ponad 40 krajach. 

„Wysublimowane piękno, najwyższy profesjonalizm" – napisał o nich amerykański "Dallas Morning News". Ballet Magnificat przylatuje do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Do Źródła i od 2011 r. wystawił w naszym kraju 55 spektakli, które zobaczyło około 40 tysięcy widzów.

Pierwszym spektaklem będzie widowisko "Hiding Place / Bezpieczna Kryjówka", drugim "Szkarłatny sznur". Spektakl „Szkarłatny sznur” to opowieść o małżeństwie, które żyje w kraju ogarniętym przez totalitarny reżim. Akcja toczy się w Związku Radzieckim, historia przedstawia zmagania bohaterów w codzienności ogarniętej przez despotyczną władzę. Ich odważne decyzje oraz zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że sztuka jest impulsem dla widza do głębokich refleksji o własnym życiu.

Jiri Sebastian Voborsky – choreograf czeskiego pochodzenia utkał tę ponadczasową historię odwagi i nadziei w balet, który jest nie tylko zabawny ale poruszający i inspirujący. Muzyka: Ballet Magnificat zatańczy m.in. do muzyki London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Nikolai Golovanov, Edvard Grieg & Moscow Radio Orchestra, Czech Philharmonic Orchestra & Vaclav Neumann, czy gospelowej wokalistki Yolandy Adams.

Utwory śpiewne będą wykonane przez znanych artystów polskiej sceny muzycznej, jak Agnieszka Musiał (New Life'm), Agnieszka Damrych (finalistka The Voice of Poland ), Mate.o czy Piotr Płecha (Budka Suflera, TGD).

Ballet Magnificat! wystąpi w Chełmie po raz drugi. W ubiegłym roku na "Powrót marnotrawnego" rozgrzał widownię ChDK do czerwoności, a widzowie po spektaklu byli zachwyceni.

Zapraszamy!

Skomentuj