inspira

Szkoła muzyczna w nowym miejscu

poniedziałek, 03 wrzesień 2018 08:50 Dział: Kultura
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Naprawdę imponująco wyglądają nowe wnętrza Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Chełmie. Dziś szkoła zaprasza na uroczyste, oficjalne otwarcie nowego budynku przy ulicy Hrubieszowskiej 102.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15.30 nabożeństwem ekumenicznym, a pół godziny później nastąpi uroczyste otwarcie budynku oraz rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Na 17.30 zaplanowano koncert formacji Varsovia Brass Quintet, a na 18.30 koncert uczniów naszej placówki.

Nowa, w pełni funkcjonalna i znakomicie odrestaurowana siedziba szkoły zastąpi dotychczasowe lokalizacji placówki przy Lubelskiej 3 i Lubelskiej 57. Budynek przy Hrubieszowskiej 102 należał kiedyś do zespołu szpitala wojskowego, zbudowanego jeszcze pod koniec XIX wieku. Po wojnie znalazł się w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a nasza szkoła muzyczna otrzymała go w ramach wymiany nieruchomości. Budynek ma niemal tysiąc metrów kwadratowych, a jego remont pochłonął prawie 10 milionów złotych! W ramach inwestycji wykonano nową elewację, wymieniono okna, zagospodarowano plac przed wejściem tworząc wjazd, parking i skwer. Wewnątrz znalazła się sala koncertową na 200 osób, sala kameralna, 30 sal do ćwiczeń i 7 sal do prowadzenia  zajęć teoretycznych. Pieniądze na wykonanie inwestycji szkoła otrzymała z Centrum Edukacji Artystycznej środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

VARSOVIA BRASS QUINTET

To grupa pięciu absolwentów wyższych uczelni artystycznych – pasjonatów muzyki wykonywanej na instrumentach dętych blaszanych. Na co dzień muzycy współpracują z najlepszymi orkiestrami w kraju i za granicą. Niezwykłe możliwości brzmieniowe i repertuarowe jakie daje kwintet blaszany, zainspirowały muzyków do działalności kameralnej oraz do kreowania własnych projektów.

Zespół angażuje do swych koncertów solistów instrumentalistów, śpiewaków i wokalistów, a także aktorów i zespoły chóralne. Doskonały warsztat oraz doświadczenie gwarantują wysoki poziom artystyczny i niezapomniane wrażenia.

Skomentuj