inspira

Wędrowali jesiennymi szlakami

poniedziałek, 08 październik 2018 10:45 Dział: Kultura
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Członkowie Koła Turystycznego „MłoDziK” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, 29-30 września wzięli udział w 58. Rajdzie „Jesiennym”. Z sukcesem wystartowali też w zorganizowanym podczas rajdu konkursie krajoznawczym, zajmując trzy pierwsze miejsca.

Rajd Jesienny ma najdłuższą tradycję w naszym regionie. Dwudniowa wyprawa była kolejną z cyklu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Lubelszczyzny”.

Tym razem turyści poznawali Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Wędrowali po ścieżkach przyrodniczych „Nadbużańskie Łęgi” oraz „Szwajcaria Podlaska”. Dotarli do ujścia Krzny do Bugu i podziwiali panoramę z Łysej Góry. Zwiedzili Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach, stadninę koni, dwa kościoły, pałac biskupów oraz grotę Naruszewicza i park w Janowie Podlaskim. Odwiedzili kościół, klasztor i Kalwarię Podlaską w Serpelicach, Górę Zamkową, kościół, cerkiew, synagogę, kopalnię kredy i ruiny kaplicy w Mielniku oraz zespół pałacowo-parkowy Niemcewiczów i tajemniczą „Kamienną Babę” w Neplach. Dużą atrakcją była przeprawa promem przez Bug do Mielnika.

W rozegranym podczas rajdu konkursie krajoznawczym, turyści z MDK zajęli trzy pierwsze miejsca. Zwyciężyła Monika Spodniewska, drugie miejsce zajęła Alicja Siatka, zaś trzecie Natalia Jarzynowska.

Rajd zorganizował Oddział PTTK w Chełmie przy współudziale Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Urząd Miasta Chełm.

Skomentuj