inspira

ChBP z Rekordem Guinessa

czwartek, 11 październik 2018 10:35 Dział: Kultura
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chełmska Biblioteka Publiczna i chełmianie mają powody do dumy. Rekord Guinnessa w ciągłym czytaniu został wczoraj pobity. Akcja bicia rekordu rozpoczęła się w środę, 10 października, o godz. 9.00. Ale przygotowania do całej akcji ruszyły w ChBP już kilka miesięcy temu. Przedsięwzięcie wymagało bowiem zaplanowania go w najdrobniejszym nawet logistycznym szczególe.

Podstawowym warunkiem było pobicie 3071 osób czytających jedna po drugiej. Niezbędne było zachowanie ciągłości czytania tak, aby pomiędzy czytanymi zdaniami nie było przerwy dłuższej niż 10 sekund. Wybór książki padł na „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, której poszczególne zdania czytały kolejne osoby. Czytanie odbyło się w Wypożyczalni Głównej ChBP, gdzie każdy uczestnik musiał przejść przez bramkę wyposażoną w elektroniczne liczniki. Kartki z kwestiami dla czytających wręczane były bezpośrednio przed wejściem do wypożyczalni.

Chełmianie nie zawiedli, a na placu przed ChBP od rana już gromadziły się tłumy chętnych, w tym uczniowie i kadra chełmskich placówek edukacyjnych. Osobą, która w próbie ChBP miała numer 3072 i faktycznie pobiła rekord okazał się Dawid Kędzierski, uczeń I klasy wojskowej ZSEiM w Chełmie, ale licznik chętnych wciąż bił. Ostatecznie w próbie bicia rekordu, który teraz proceduralnie sprawdzany będzie przed werdyktem przez Biuro Rekordów, udział wzięło 3358. Należący do tej pory do Indii rekord, chełmianie pobili zatem o prawie 300 osób!

Akcji czytelniczej towarzyszył wczoraj "Kiermasz przeczytanych książek", tj. sektor, w którym można było zostawić przeczytane już książki i wymienić je na inne.

Zwieńczeniem akcji dofinansowanej w ramach zadania „Czytam, bo lubię” ze środków MKiDN będzie specjalna wystawa fotograficzna „Chełmianie biją rekord Guinnessa”, do obejrzenia której ChBP zamierza zaprosić w listopadzie.

Gratulujemy!

Foto: Przemysław Białasz

Skomentuj